Yüz Yıla Yön Veren Kadın: Fikret Şeneş - Netd Şarkı Sözleri

Yüz Yıla Yön Veren Kadın: Fikret Şeneş

Fikret Şeneş’le Zaman Yolculuğu!

Türkiye’nin bilinen ilk kadın şarkı sözü yazarı Fikret Şeneş, aynı zamanda da en çok hit şarkı çıkaran kadın söz yazarı olarak kayıtlara geçmiştir. Türk pop müziğine 1970’den itibaren 300’ün üzerinde eser vererek imzasını atmıştır.
Şarkıları günümüze gelene kadar birçok kez yeniden yorumlandığı gibi, dizi ve filmlerde soundtrack olarak da kullanılmıştır.
Ünlü söz yazarının eserlerinin bir bölümü 2019’da DMC etiketiyle “Kimler Geldi Kimler Geçti Vol1” ve “Kimler Geldi Kimler Geçti Vol2” adlı, 26 parça/2 CD’lik bir tribute albümle günümüz müzik severlerinin beğenisine sunulmuştur.

Şimdi sizi bu parçalardan bazıları eşliğinde bir zaman yolculuğuna çıkaracağız.

Co-süperstar
Şeneş, yıllar sonra: “

şarkılarımın en iyi vitrini

” diye bahsettiği Ajda Pekkan’la seneler süren bir iş birliği yapmış; Sensiz Yıllarda, Kimler Geldi Kimler Geçti, Palavra Palavra, Sana Neler Edeceğim ve daha onlarca hit şarkı vererek Pekkan’ın Süperstarlık yolundaki en büyük yardımcısı olmuştur. Palavra, bu albümde rock müziğin güçlü seslerinden Fatma Turgut tarafından tekrar yorumlanmıştır.

Aliye
İlk olarak Ayten Alpman’ın seslendirdiği “Ben Varım” çok sevilmiş, seneler sonra televizyonda yayınlanan “Aliye” dizisinde de kullanılmıştır. Saygı albümünde genç şarkıcı “Can Oflaz” tarafından da seslendirilen parça daha önce “Cem Adrian” tarafından da yorumlanmıştır.

Issız Adam
Ayla Dikmen’in yorumuyla tanıdığımız “Anlamazdın” parçası ise hem döneminin en sevilen parçalarından biri olmuş hem de, 2000’lerin en beğenilen Türk filmlerinden olan Issız Adam’da kullanılarak, yeni jenerasyonla buluşmuştur.

Semiramis Pekkan’ın seslendirdiği “Bana Yalan Söylediler” adlı parçası da yine aynı filmde kullanılarak filmle özdeşleşmiştir.

Yazar yazarın sözüne muhtaçtır
Şarkı sözü fabrikatörü, Türk pop müziğinin kraliçesi, Minik Serçe Sezen Aksu’nun seslendirdiği “Kaybolan Yıllar” ve “Tanrı Misafiri” parçaları da yine Fikret Şeneş eseridir.
Minik Serçe, Tanrı Misafiri’ni Şeneş’i anma albümünde bir kez daha seslendirerek Vefa’nın sadece İstanbul’da bir semt adı olmadığını göstermiştir.

Geçmişten geleceğe
Almanya Kültür Bakanlığı tarafından 2018’de düzenlenen “54. Jugend Muzisiert” yarışmasında klasik müzik dalında birinci olan ve bu ödülü alan ilk yabancı olma gururunu ülkemize yaşatan 2006 Doğumlu Ali İnsan, Fikret Şeneş’in doğumundan neredeyse 100 yıl sonra yazarın “Memleketim” adlı eserini seslendirerek; bir nevi Şeneş’in eserlerinin gelecek yıllarda da dinleneceği mesajını vermiştir.

Türler ötesi sözler
Şeneş Türk pop müziğiyle özdeşleşmiş bir isim olsa da, günümüzde besteleri farklı müzik türlerinde yeniden yorumlanmıştır. Ülkemizi Eurovision’da da başarıyla temsil etmiş olan ünlü rock grubu “maNga” , “Kimler Geldi Kimler Geçti Vol1” de “Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile” yi kendi tarzlarında dinleyiciye sunmuştur.

Albümde yer alan sanatçılar ve seslendirdikleri şarkılar şu şekildedir:

CD 1
Sezen Aksu – Tanrı Misafiri
maNga – Haykıracak Nefesim Kalmasa Bile
Rafet El Roman – Anlamazdın
Fatma Turgut – Palavra
Evrencan Gündüz – Nasılsın İyi Misin
Haktan – Ağlayamıyorum
Ali İnsan – Memleketim
Tuğba Özerk – Aşk Defteri
Nâlân – Olanlar Oldu Bana
Serel Yereli – Bambaşka Biri
Şevval Sam – Sensiz Yıllarda
Cem Yenel – Son Yolcu
Müge Zümrütbel – Baksana Talihe

CD 2
Sıla – Her Yaşın Bir Güzelliği Var
Yıldız Tilbe – Mutluluğun Bedeli
Yalın – Olur Ya
Buray – Kimler Geldi Kimler Geçti
Rubato – Bana Yalan Söylediler
Six Pack – Sana Bana Yeter
Bengü – Bir Günah Gibi
Mustafa Ceceli – Düşünme Hiç
Yeşim Salkım – Uykusuz Her Gece
Irmak Arıcı – Olmaz Olmaz Bu İş Olamaz
Can Oflaz – Ben Varım
Işıl Yücesoy – Dönüyorum Eski Sevgilime
Ceylan Çapa – Ne Günler